Samolot, Bilet, Bagaż - ważne informacje

 

 

Przed podróżą należy:

 

 • Sprawdzić wymagane przez kraje docelowe dokumenty osobiste (paszport, wiza, itp.). W razie braku odpowiednich dokumentów podczas odprawy biletowej, linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do odmówienia przewozu i zrzekają się z jakiejkolwiek odpowiedzialności za powstałe z tego powodu szkody.

 • Poznać szczegóły dotyczące tego przelotu tzn. numer lotu, godzinę odlotu i lotnisko/ terminal.

 • Warunkiem niezbędnym do odbycia przelotu jest posiadanie biletu lotniczego Stanowi on zarazem dowód zawarcia umowy o przewóz lotniczy i dowód nadania bagażu, polisę ubezpieczeniową i czek płatniczy. Warto wiedzieć, że każdy bilet posiada swój odrębny numer seryjny (kod) składający się z 14 cyfr: pierwsze trzy cyfry oznaczają kod przewoźnika, czwarta cyfra oznacza rodzaj dokumentu, piąta cyfra - ilość flight couponów (odcinków lotu) w bilecie, szósta i siódma cyfra nie są aktualnie wykorzystywane, cyfry od ósmej do trzynastej oznaczają kolejny numer seryjny biletu, natomiast cyfra czternasta jest to cyfra kontrolna przeznaczona do sprawdzania autentyczności biletu.

  Obecnie, coraz częściej, zamiast tradycyjnych biletów papierowych, możesz spotkać się z ich alternatywą tzn. biletami elektronicznymi.

 • Dowiedzieć się, jaka jest dozwolona ilość bagażu i jakich przedmiotów nie wolno przewozić. Warunki przewozu bagażu określane są przez linie lotnicze w Ogólnych Warunkach Przewozu. Zakup biletu oznacza zaakceptowanie warunków ustalonych przez linię. Zapoznanie się z warunkami przewozu linii lotniczych jest obowiązkiem pasażera. Wszelkie kwestie związane z reklamacjami dotyczącymi bagażu, rozpatrywane są w oparciu m. in. o przepisy zawarte w Ogólnych Warunkach Przewozu linii lotniczej oraz dyrektywy Unii Europejskiej. Sumowanie niewykorzystanych limitów bagażowych jest niedozwolone.

 • Zapoznaj się z pełną listą przedmiotów, których przewożenie w bagażu rejestrowanym jest ZABRONIONE (Bagaż rejestrowany / zasadniczy to główny bagaż, który jest nadawany w stanowiskach odprawy biletowo-bagażowej)

Lista dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl.

Na pokład samolotu w bagażu podręcznym lub ubraniu nie możesz wnieść:

 • Płynów, kremów, żeli, perfum, dezodorantów w aerozolu w pojemnikach o pojemności powyżej 100 ml. Jeśli jakikolwiek z wymienionych przedmiotów jest niezbędny podczas twojej podróży, zapakuj je do plastikowej przeĽroczystej zamykanej torebki, którą wyjmij z bagażu podczas kontroli bezpieczeństwa.

 • Ostrych i metalowych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, np.: nożyczki, pilniki, korkociągi, łańcuchy, sztućce, szklane i metalowe puchary, torby z narzędziami, zapalniczki itp.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem lub stan zdrowia Twój lub osoby, ktorą się opiekujesz podczas lotu wymaga posiadania płynów powyżej 100ml lub dużych metalowych przedmiotów, upewnij się, że:

 • Posiadasz zaświadczenie lekarskie o chorobie Twojej lub osoby, którą się opiekujesz (dotyczy to także protez, implantów itp.);

 • Jeśli podróżujesz z dzieckiem lub twoja dieta (przepisana i poświadczona przez lekarza) wymaga przyjmowania dużej ilości płynów lub specjalnych pokarmów, nie umieszczaj ich w plastikowej zamykanej torbie, przygotuj się na spróbowanie napoju/pokarmu w obecności pracownika Straży Granicznej;

Na lotnisku należy:

 • Przybyć z odpowiednim wyprzedzeniem i znać godziny odprawy swojego lotu. W przypadku niepojawienia się pasażera na czas linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do nieprzyjęcia osoby na pokład samolotu oraz anulowania rezerwacji bez prawa do zwrotu pieniędzy.

 • Dostosować wymiary swojego bagażu do dozwolonego limitu. Najlepiej przewozić minimalną ilość bagażu podręcznego. Ze względów bezpieczeństwa i dla wygody wszystkich pasażerów bagaż podręczny musi mieścić się pod siedzeniem lub w lukach bagażowych nad siedzeniami.

 • Uważnie słuchaj komunikatów podawanych przez obsługę lotniska.

 • WAŻNE: Twoje zakupy dokonane w sklepie po kontroli bezpieczeństwa, będą opakowane w specjalną przeĽroczystą torbę przez pracownika sklepu.

Odprawa biletowo - bagażowa:

Po przybyciu na lotnisko udaj się do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej CHECK-IN Twojej linii lotniczej. Tutaj po okazaniu ważnego biletu i dowodu tożsamości (oraz ewentualnie innych wymaganych dokumentów: wiza, świadectwo szczepień, itp.) otrzymasz kartę pokładową upoważniającą do wstępu na pokład samolotu.

Podczas kontroli bezpieczeństwa:

 • z bagażu podręcznego wyjmij sprzęt elektroniczny i plastikowe torebki zawierające dopuszczalną ilość płynów i umieść je w osobnym pojemniku;

 • Zdejmij okrycie wierzchnie (np. Marynarkę), pasek, oraz wszystkie przedmioty osobiste (portfel, telefon, klucze) i umieść je w osobnym pojemniku;

Odprawa paszportowa:

 • Po rejestracji przechodzisz do stanowiska odprawy granicznej (konieczny jest tu paszport lub dowód osobisty).

 • W zależności od ilości czasu, jaki pozostał do wylotu, można zrobić zakupy w sklepach wolnocłowych lub zaczekać na samolot w kawiarni czy restauracji.

 • NajpóĽniej na 40 minut przed wylotem należy udać się w kierunku bramki (gate), której numer dostałeś wraz z kartą pokładową podczas rejestracji. Boarding to ostatni etap odprawy. Wejście na pokład samolotu następuje bezpośrednio z bramki lub zgodnie ze wskazówkami osoby prowadzącej odprawę.

 • Do samolotu udasz się przez tunel albo autobusem – w zależności od lotniska oraz przewoĽnika

W samolocie:

 • Miej przy sobie kartę pokładową na potrzeby kontroli przez załogę przy drzwiach samolotu.

 • Jak najszybciej zajmij miejsce i schowaj bagaż w schowku nad siedzeniami lub fotelem z przodu.

 • Obsługa zapozna Cię z rozmieszczeniem i sposobem użycia pasów bezpieczeństwa, wyjść awaryjnych i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania, kamizelek ratunkowych i masek tlenowych, jeżeli urządzenia te są przewidziane przepisami do użytku pasażerów, innych urządzeń awaryjnych, przeznaczonych do użycia indywidualnego.

 • Po osiągnięciu przez samolot wysokości rejsowej pasażerowie mogą korzystać z własnych urządzeń elektronicznych takich jak: Laptop, Przenośny odtwarzacz CD , Odtwarzacz MP3, Przenośny odtwarzacz DVD, Dyktafon.

 • Na pokład możesz zabrać własne produkty spożywcze, jednak ze względów bezpieczeństwa nie można wnosić na pokład napojów gorących. Przy korzystaniu z usług przewoĽników tradycyjnych pasażer otrzyma posiłek zgodny z deklaracją przewoĽnika, dostosowany do pory dnia i długości lotu.

Po wylądowaniu:

 • Po opuszczeniu samolotu udaj się do terminalu przylotów gdzie należy odebrać swój bagaż. Znajdziesz to miejsce bez problemu, gdyż jest ono dobrze oznaczone znakiem graficznym przedstawiającym walizkę. Znajduję tam się ruchoma taśma z bagażami pochodzącymi z samolotu którym przybyliśmy - nad nią jest zwykle napisane, z jakiego rejsu pochodzi bagaż.

 • Po odebraniu bagażu przejdĽ do stanowiska odprawy paszportowej (pass control). Zwykle na większych lotniskach do odprawy prowadzą osobne kolejki dla obywateli Unii Europejskiej i dla podróżnych spoza Unii. Podczas odprawy musisz okazać paszport lub dowód osobisty.

 

Zdrowie podczas lotów

Kobiety w ciąży
Pomimo, że podróżowanie samolotem nie stanowi dodatkowego zagrożenia, kobiety w ciąży powinny skorzystać z konsultacji lekarskiej przed podróżą. Generalnie nie  zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka.

Niemowlę
Podróżowanie samolotami jest niewskazane dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, ponieważ zmiana ciśnienia powietrza w kabinie samolotu może wpływać na dzieci niekorzystnie. Niemowlę jest bardziej wyczulone również na dehydratację. Prosimy zadbać, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotów.

Wcześniej istniejące choroby
Większość pasażerów nie odczuwa dyskomfortu podczas lotu. Są jednak sytuacje, w których zaleca się wcześniejszą wizytę u lekarza np.  przyjmowania leków osłabiających system immunologiczny. Z porady lekarskiej powinny skorzystać także osoby cierpiące na przewlekłe choroby, takie jak:

 • zaburzenia układu krążenia,

 • przewlekłe choroby układu oddechowego,

 • stan pooperacyjny (szczególnie zabieg chirurgiczny oczu, jamy brzusznej lub płuc),

 • ciężka niedokrwistość,

 • niestabilna cukrzyca,

 • chroniczne zapalenie zatok, infekcje ucha środkowego lub zapalenie ucha,

 • rak.

Konsultacja lekarska jest zalecana również wtedy, gdy wątpliwa jest zdolność pasażera do podróżowania. Podróż samolotem dla osób ze stymulatorem serca jest bezpieczna, jednakże stymulatory serca z elektrodą unipolarną są podatne na elektroniczne interferencje podczas lotów. Dlatego też powinni się Państwo upewnić na lotnisku, jaki wpływ na nie mogą mieć lotniskowe naziemne systemy bezpieczeństwa.

Bóle uszu
Podczas podróży samolotem ciśnienie powietrza się zmienia, najczęściej podczas lądowania, powodując bóle uszu. W razie zapalenia uszu, nosa lub zatok powinno się unikać latania samolotem, ponieważ mogą wystąpić dolegliwości z powodu nie wyrównania się ciśnienia. Jeżeli takie problemy pojawią się podczas lotu, radzimy skorzystać z kropli do nosa. W razie bólu uszu prosimy spróbować następujących metod:

 • ziewać lub przełykać,

 • żuć gumę,

 • zatkać nos i spróbować łagodnie wydmuchać powietrze przez nos.

Wilgotność i dehydratacja
Względna wilgotność w samolocie wynosi około 20%, jest stosunkowo niska i może powodować uczucie suchości w ustach, nosie, oczach. Aby złagodzić dyskomfort, radzimy korzystać z okularów zamiast szkieł kontaktowych, pić dużo napojów przed i podczas trwania lotu (proszę unikać picia napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę) oraz używać kremów nawilżających skórę.

Palenie papierosów
Podczas lotów samolotami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Radzimy osobom palącym żuć gumę, korzystać z plastrów nikotynowych lub z łagodnych środków uspakajających, aby zmniejszyć niedogodności.           SUPER CENA !!!